Uważne Święta i nie tylko

23 grudnia 2018

“The most precious gift we can offer others is our presence.” – Thich Nhat Hanh

“Najcenniejszym darem, jaki możemy ofiarować innym, jest nasza obecność” – Thich Nhat Hanh

 

 

A co gdyby odłożyć telefon, laptop, wyłączyć telewizor na czas Bożego Narodzenia i być w pełni obecnym dla tych, których kochasz, dla tych, którzy usiądą z tobą przy wigilijnym stole czy przy choince, zanucą kolędę?

Spojrzeć im w oczy, słuchać ich z uważnością, dać im swoją pełną uwagę, odłożyć na bok swoje oczekiwania; być ciekawym drugiej osoby i tego co mówi; rozmawiać spokojnie i świadomie.

Zaobserwuj, poczuj jak takie podejście do drugiego człowieka wpływa na twoje doświadczenie z chwili na chwilę.

Być może odkryjesz że poszerzy i pogłębia twoją relację z drugą osobą. Może odkryjesz, że bardziej zapamiętujesz chwilę po chwili nawet gdy ta przeminie.

Najprawdopodobniej odkryjesz, że obecność jest jednym z najcenniejszych darów, jaki możemy dać w tym (i w każdym innym) momencie roku – sobie i drugiej osobie.

Uważna obecność – jakiż to deficyt w dzisiejszych czasach?

Uważna obecność może dodać i z pewnością dodaje do naszego życia o wiele więcej wartości niż jakikolwiek materialny prezent.

W ciągłym zaganianiu i zabieganiu nasi bliscy bardzo często są spragnieni nas, rozmowy, wysłuchania, wspólnych rozmów, śmiechu, wspólnego przebywania bez pośpiechu, pobycia razem.

Większość z nas chciałaby myśleć, że jesteśmy obecni w naszym codziennym życiu, ale prawda jest taka, że ​​tak wielu z nas żyje daleko od siebie i od naszych codziennych doświadczeń.

Często działamy i żyjemy na autopilocie nie tylko w naszym codziennym życiu, ale także w kontakcie z tymi, którzy są dla nas najważniejsi, naszych bliskich.

Ciągle gdzieś pędzimy, gdzieś się spieszymy, nieustannie mamy coś do załatwienia, do rozwiązania, do odłożenia na potem.

Boże Narodzenie może być dobrą okazją do zwolnienia – dosłownie i w przenośni. Zwolnienia tempa, zwolnienia się ze swoich automatycznych zachowań, swoich muszę i powinnam.

 

 

Boże Narodzenia może być zaproszeniem do zatrzymania się i wprowadzenia więcej uważności do tych nadchodzących dni.

Możemy wprawić naszą uważność w ruch.

Dzięki tej prostej praktyce bycia uważnym, obecnym w każdej chwili, możemy dać obecność wszystkiemu, co przynosi nam ten czas Świąt – od ciepła i radości, po trudność i napięcie – bez potrzeby zmiany i naprawiania czegokolwiek. Bez wpływania na cokolwiek.

Czas Świąt to nie tylko czas radości.

Dla wielu osób to trudny, jak nie najtrudniejszy czas w roku lub w życiu.

Wiele osób jest z chorobą, stratą bliskiej osoby, żalem, smutkiem, niepewnością, rozczarowaniem lub trudną relacją.

Ale to też życie i nie zmienimy tego tylko dlatego, że idą Święta.

Uważność zaprasza nas do tego, aby być z tym co jest – w pełni – bez próby przyklejania sobie sztucznego uśmiechu na twarz lub wymuszania radości na kimś.

Być z tym co jest.

Może właśnie tak przychodzi nam spędzać te święta.

Może się okazać, że takie właśnie połączenie z chwilą obecną, w byciu autentycznym ze sobą – w radości i smutku i  z tym co przyniosło życie jest najlepszym połączeniem ze sobą, rodziną, przyjaciółmi, tymi, którzy są z nami i tymi, których nie ma już przy nas.

Dajmy sobie do tego prawo i uszanujmy to w innych.

Uważność nie jest tylko darem dla nas indywidualnie, ale także dla nas ludzi jako zbiorowości.

W tych burzliwych czasach podziału i niezgody, uważność ma moc swego rodzaju umocnienia nas, zaproszenia do spokoju i wyciszenia, do zaakceptowania tego co niesie życie bez silenia się na to jak powinno być według naszego mniemania i naszych wyobrażeń.

Uważność zaprasza nas do lepszego odnoszenia się do siebie nawzajem – nie tylko od święta.

 

 

Z okazji tych Świąt życzę nam, aby były one uważne oraz obfite w dobroć, spokój, autentyczność i miłość.

Podarujmy sobie i swoim bliskim czas i autentyczną uwagę.

1 Komentarz

  1. Jola :

    Dziękuję bardzo, i każdy z nas niech podaruje nie tylko od święta ... sobie, bliskim

Napisz komentarz

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane